Program školky
Denní program
Děti rozvíjí podnětný vzdělávací anglicko - český program, který má svůj pravidelný každodenní rytmus. Děti považují dvojjazyčné prostředí mateřské školy za přirozené, obdobně jako v bilingvních rodinách.
Celodenní režim (7:00-17:00 hodin)
Volná hra za účasti českého pedagoga. |
Volná hra za účasti českého pedagoga a rodilého mluvčího. |
Anglický úvod do dne - hry a ranní cvičení pod vedením rodilého mluvčího za asistence české učitelky. |
Svačina |
Anglické vzdělávání dětí ve skupinkách - souběžně probíhá vzdělávání v českém jazyce. |
Pobyt venku za přítomnosti rodilých mluvčích a českých učitelů současně. Pobyt na zahradě nebo vycházka do okolí. |
Oběd |
Odpočinek dle individuálních potřeb dětí - poslech pohádek, spánek, stimulační program pro předškoláky. |
Anglické vzdělávání dětí ve skupinkách - souběžně probíhá volná hra a vzdělávání v českém jazyce dle zájmu či potřeb dětí. |
Svačina |
Volná hra dětí za účasti české učitelky. |
Rozšíření programu
Tělocvična
Pravidelně jednou týdně, za aktivní účasti rodilých mluvčích, využíváme k pohybovým činnostem tělocvičnu Střední školy strojní, stavební a dopravní v Pavlovicích. Děti si zároveň přirozenou cestou procvičují i angličtinu.
Keramika
Navštěvujeme keramický atelier "Vočko", kde si děti vytvářejí vlastní výrobky.
Zájmové kroužky
V budově školky probíhají kroužky: hra na flétnu, tanečky a judo
Zimní radovánky a škola lyžování
I v zimě zahrada poskytuje dětem spoustu prostoru pro hry i jízdu na ježdících. Každoročně se také účastníme pětidenního lyžování s lyžařskou školou.
Jak vypadá angličtina Wattsenglish® u nás ve školce
Osvojení cizího jazyka přirozenou cestou
Metoda Wattsenglish® vytváří komunikační rámec, jaký vzniká v přirozeném prostředí bilingvní rodiny, kde jeden z rodičů mluví jiným jazykem než druhý. Děti vnímají učitele při hrách, ale i ostatních činnostech jako výzvu pro komunikaci. Učitelé i rodiče spolu komunikují oběma jazyky, děti vnímají oba jazyky jako živé a potřebné. Ve všech měřitelných ukazatelích je tento přístup mnohem úspěšnější než tradiční výuka cizího jazyka českými učiteli v běžných školkách, při které se navíc musí děti vyrovnávat s tím, že jedna osoba pojmenovává věci kolem nich dvěma různými jmény.
Ucelená metodika výuky
Prostředí naší školky podporuje přirozené vstřebávání jazyka v maximální frekvenci a intenzitě. Umožňuje působit na děti uceleným programem procházejícím napříč třemi roky, které zde dítě stráví. Nové pojmy a fráze tvoří nejprve pasivní slovní zásobu a až po určité době, která je u každého dítěte individuální, je tato slovní zásoba využívána ve spontánních projevech. Metodický program postupuje od porozumění k vyjadřování a od konkrétních věcí k obecnějším. Děti proto po osvojení názvů konkrétních věcí (např. pes) začnou přidávat atributy (velký pes, hodný pes), až se v závěru dostávají k vyjadřování postojů (mám/nemám rád/a psy), schopností (pes umí běhat), vlastnictví (mám/nemám psa) a dalším výrazovým prostředkům, ke kterým jazyk slouží. Dětem jsou nové jazykové prostředky nejprve zajímavými formami představovány, poté jsou prostřednictvím zábavných drilových technik (nebo vhodných aktivit vyžadujících pouze neverbální reakce) upevňovány a posléze zaktivovány při hrách a rozmanitých činnostech, ve kterých děti získanou slovní zásobu užívají v praxi.
Program zpracovává britská společnost Wattsenglish Ltd., která rovněž dále vzdělává rodilé mluvčí na základě akreditace pro vzdělávání učitelů předškolních a mladších školních dětí. Tato akreditovaná společnost zpracovávala pro MŠMT, resp. Výzkumný ústav pedagogický, první a zatím jediné ucelené metodické materiály pro cizojazyčné vzdělávání předškolních dětí (v podobě publikace a audiovizuálních aktivit pro učitele), které byly v České republice vydány.
Program výuky angličtiny rozdělený do tří let docházky do školky
1.rok (věk 3-4 roky)
Děti velice rychle zjistí, že anglicky mluvící prostředí je stejně přátelské jako české. Čím více začínají rozumět, tím více roste jejich zdravé sebevědomí. Mohou v jednoduchých frázích popsat své okolí, vyjádřit svůj názor nebo pocit. Získávají především cit pro jazyk, tzv. si jej "naposlouchají". Prohlubuje se jejich pasivní znalost jazyka, nejen jednotlivých slov, ale i způsob stavby vět, otázek apod., kterým rozumí, i když je zatím nepoužívají.
2. rok (věk 4-5 let)
Děti se s oblibou zapojují do pohybových her nebo rozmanitých činností, při kterých aktivně využívají získanou slovní zásobu. Nemají potíže spontánně reagovat za pomoci nových jazykových prostředků. Začínají si s jazykem hrát, a jestliže chtějí něco sdělit, snaží se maximálně využít nejen toho, co znají, ale také hledají, jak říct věci po svém.. Vzájemná komunikace dětí v angličtině není výjimkou.
3. rok (věk 5-6 let)
Ve třetím roce se ke všem zmíněným procesům rozšiřujícím jazykovou vybavenost dětí přidává jejich aktivní podíl na učení. Značná část pasivní slovní zásoby se začíná měnit v aktivní. Děti přestávají mít problém dorozumívat se v anglicky mluvícím prostředí, čehož jsou rodiče svědky např. na zahraničních dovolených.
FINANCOVÁNÍ
Mateřská škola - Liberecká jazyková školka byla založena jako nezisková společnost ve formě o.p.s., tj. obecně prospěšné společnosti. Zdrojem našich financí jsou příspěvky rodičů (platby školného), dotace a sponzorské příspěvky právnických i fyzických osob.